poniedziałek, 8 grudnia 2014

5. FOTOGRAFIA ANALOGOWA A CYFROWA

CAMERA OBSCURA-prosty przyrząd optyczny pozwalający uzyskać rzeczywisty obraz. Pierwowzór aparatu fotograficznego.



BUDOWA APARATU ANALOGOWEGO



MATERIAŁ ŚWIATŁOCZUŁYogólne pojęcie oznaczające wszystkie wyroby wykazujące wrażliwość na światło, które są wykorzystywane w różnorodnych procesach fotograficznych. Należą do nich zarówno materiały wrażliwe na światło widzialne, jak również na bliską podczerwień i ultrafiolet.







BUDOWA APARATU CYFROWEGO






TYPY APARATÓW CYFROWYCH:

  • APARAT KOMPAKTOWY- typ popularnego aparatu fotograficznego o niewielkich rozmiarach, zwartej budowie i uproszczonej obsłudze. Typowy aparat kompaktowy wyposażony jest w niewymienny obiektyw (stałoogniskowy lub zmiennoogniskowy).


  • APARAT KOPMAKTOWY ŚREDNIEJ KLASY- w kompaktach analogowych celownik umieszczony był nad obiektywem, co powodowało występowanie zjawiska paralaksy. Segment kompaktów z czasem wypełniły kompakty cyfrowe, pozbawione wizjera, wyposażone w duży, czytelny ekran LCD przekazujący obraz wprost z obiektywu i zapisujące zdjęcia na nośnikach elektronicznych.

  • ZAAWANSOWANY KOMPAKT- współcześnie aparaty kompaktowe są stopniowo wypierane z rynku zarówno przez konstrukcje prostsze, jak i bardziej rozwinięte. Większość użytkowników do codziennego fotografowania korzysta ze smartfonów, ze względu na ich uniwersalność i powszechność oraz rosnące możliwości fotograficzne. Bardziej zaawansowani użytkownicy z kolei coraz częściej rezygnują z kompaktów na rzecz tańszych modeli cyfrowych lustrzanek oraz bezlusterkowców.


  • APARAT KOMPAKTOWY Z SUPERZOOMEM- rodzaju aparatów fotograficznych, których cechą charakterystyczną jest brak optycznego układu wizjera z lustrem, matówką i pryzmatem oraz możliwość wymiany obiektywów.



  • APARAT HYBRYDOWY- hybrydy to aparaty stanowiące połączenie między lustrzankami i kompaktami.W rzeczywistości jednak są to zaawansowane kompakty.


  • LUSTRZANKA CYFROWA- rodzaj lustrzanki, w której rolę materiału światłoczułego spełnia matryca fotograficznaAparat tego typu początkowo przeznaczony był głównie do zastosowań profesjonalnych, jednak aktualnie z powodu bardziej przystępnej ceny stał się popularny wśród fotografów-amatorów.



poniedziałek, 27 października 2014

                                                 4. PRAWA AUTORSKIE


PRAWO AUTORSKIE- pojęcie prawnicze oznaczające ogół praw przysługujących autorowi utworu albo zespół norm prawnych wchodzących w skład prawa własności intelektualnej, upoważniających autora do decydowania o użytkowaniu dzieła i czerpaniu z niego korzyści finansowej.


UTWÓR- termin prawniczy z zakresu prawa autorskiego, który według Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.



LICENCJAdokument prawny lub umowa, określająca warunki korzystania z utworu, którego dana licencja dotyczy.




TYPY LICENCJI :

FREEWARE-  licencja oprogramowania umożliwiająca darmowe rozprowadzanie aplikacji bez ujawnienia kodu źródłowego. 




PUBLIC DOMAIN- w najwęższym znaczeniu jest to twórczość, z której można korzystać bez ograniczeń wynikających z uprawnień, które mają posiadacze autorskich praw majątkowych, gdyż prawa te wygasły lub twórczość ta nigdy nie była lub nie jest przedmiotem prawa autorskiego.




ADWARE- jest oprogramowaniem rozpowszechnianym za darmo, ale zawierającym funkcję wyświetlającą reklamy.






CARDWARE- używany przez autorów, którzy udostępniają swoje programy za darmo: w zamian za to oczekują, że użytkownik przyśle im kartkę pocztową (najczęściej z miejscowości, w której mieszka).





GENERAL PUBLIC LICENSE-  licencja wolnego i otwartego oprogramowania stworzona w 1989 roku przez Richarda Stallmana i Ebena Moglena na potrzeby Projektu GNU, zatwierdzona przez Open Source Initiative.


                      



SHAREWARE-  rodzaj licencji programu komputerowego, który jest rozpowszechniany bez opłat z pewnymi ograniczeniami lub z niewielkimi opłatami do wypróbowania przez użytkowników w określonym czasie.




DEMO- twórczość np.: muzyczna, plastyczna (grafika komputerowa), filmowa, programistyczna; zapisana i udostępniana jako demonstracja możliwości twórców (często w celach promocyjnych - wyjątek demoscena).




TRIAL- programy na tej licencji są w pełni funkcjonalne. Po upływie ustalonego czasu, jedyną rzeczą, na którą pozwoli program to rejestracja albo usunięcie z dysku twardego.






Original Equipment Manufacturer- przedsiębiorstwo sprzedające pod własną marką produkty wytworzone przez inne firmy.






DONATIONWARE- Oprogramowanie na tej licencji może być dowolnie modyfikowane, kopiowane i dystrybuowane pod warunkiem, że licencjobiorca zapłaci autorowi symboliczną kwotę.




















ABANDONWARE- oprogramowanie, którego twórca już nie sprzedaje i nie zapewnia dla niego obsługi.


















FIRMWARE- oprogramowanie wbudowane w urządzenie, zapewniające podstawowe procedury obsługi tego urządzenia.














LICENCJA JEDNOSTANOWISKOWA- Angielskie one-site licence, licencja uprawniająca użytkownika do zainstalowania nabytego oprogramowania tylko w jednym komputerze, obejmująca zakaz udostępniania takiego oprogramowania w sieci oraz na innych wolnostojących komputerach. Licencja jednostanowiskowa, jak każda, nie zabrania sporządzenia kopii zapasowej oprogramowania.




LICENCJA WIELOSTANOWISKOWA (GRUPOWA)- Angielskie site licence, rodzaj licencji zezwalającej na użytkowanie oprogramowania w sieci lub w zestawie komputerów, np. w szkole lub w pracowni, określającej maksymalną liczbę stanowisk, na których wolno zainstalować objęte nią oprogramowanie. Odmianą licencji grupowej jest licencja sieciowa (network licence).


















CREATIVE COMMONS- zestaw licencji, na mocy których można udostępniać utwory objęte prawami autorskimi.












ODPOWIEDZIALNOŚĆ KARNA :




WŁAMANIE DO KOMPUTERA- w dobie Internetu przestępstwa popełniane przy pomocy komputera nikogo nie dziwą, zwłaszcza, że pojawia się coraz więcej sprawców takich czynów. Na policję zgłaszają się pokrzywdzeni zgłaszając kradzież konta na portalach z grami online i ich postaci - wyceniają szkodę w zależności od poziomu ekwipunku, jaki posiadała ich postać - gdyż niejednokrotnie opłacali grę i dokupywali gadżety wirtualne, wydatkując na to spore sumy.















PODRZUCENIE WIRUSA KOMPUTEROWEGO- ok 1 rok.


















PIRACTWO KOMPUTEROWE- znalezienie pirackich wersji programów w internecie nie nastręcza żadnych trudności nawet mniej obytym z komputerami użytkownikom. Sprawia to, że nawet osoby na co dzień uczciwe mogą pokusić się o ściągnięcie takich aplikacji, chociażby po to, by je wypróbować. Muszą jednak zdawać sobie sprawę, że nawet przed ich instalacją czy uruchomieniem już łamią prawo.















PLAGIAT- grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3.


















DOZWOLONY UŻYTEK







UDOSTĘPNIANIE RTV- ogólna nazwa urządzeń elektronicznych takich jak telewizor, odtwarzacz DVD, magnetowid, sprzęt stereofoniczny, telefon komórkowy, zasilacz, ładowarka itp. Można więc mówić o sprzęcie elektronicznym domowego użytku.















RADIO INTERNETOWE- rozgłośnia cyfrowa, nadająca swoje audycje poprzez Internet, za pomocą przesyłania strumieniowego, zwykle w formacie MP3, Ogg Vorbis,RealAudio, AAC+ lub Windows Media Audio, często jest radiem amatorskim.















PRZEDRUKI- dosłowne lub tylko nieznacznie zmienione, ponowne opublikowanie utworu.















CYTATY- dosłowne przytoczenie czyichś słów. Cytat w literaturze jest formą ekspresji artystycznej. Może mieć charakter jawny, w postaci wyraźnie wyróżnionego tekstu, lub niejawny, stanowiąc rodzaj aluzji.

















































































































































wtorek, 7 października 2014

                3. USŁUGI INTERNETOWE - WWW.

STRONY INTERNETOWE WWW- dokument HTML udostępniony w Internecie przez serwer WWW.

                                                      
POCZTA E-MAILusługa internetowa, w nomenklaturze prawnej określana zwrotem świadczenie usług drogą elektroniczną, służąca do przesyłania wiadomości tekstowych, tzw. listów elektronicznych – stąd zwyczajowa nazwa tej usługi.


                                                                       


CHATrodzaj rozmowy między dwoma lub wieloma użytkownikami komputerów za pośrednictwem Internetu lub innej sieci komputerowej, polegającej na naprzemiennym przesyłaniu wiadomości tekstowych.




WIDEOKONFERENCJEinteraktywna komunikacja multimedialna, realizowana zazwyczaj za pomocą komputerów deskryptorowych, polegająca na przesyłaniu z dużą prędkością.






                                                                     
E-NAUKAnauczanie z wykorzystaniem sieci komputerowych i Internetu, oznacza wspomaganie procesu dydaktyki za pomocą komputerów osobistych i Internetu. Pozwala na ukończenie kursu, szkolenia, a nawet studiów bez konieczności fizycznej obecności w sali wykładowej. Doskonale uzupełnia również tradycyjny proces nauczania.


E-PRACApraca (telepraca, ang. Tele work) polega na wykonywaniu pracy w dowolnej odległości od miejsca zatrudnienia, np. siedziby firmy. W takiej formie wykorzystuje się wszelkie możliwości komputera i najnowsze rozwiązania technologii komunikacyjnej – Internet, e-mail, rozmowy na żywo, wideokonferencje. 






E-ZAKUPY- procedury wykorzystujące środki i urządzenia elektroniczne (telefon stacjonarny i komórkowyfaksInternettelewizję) w celu zawarcia transakcji handlowej. Najbardziej popularną metodą handlu elektronicznego jest handel internetowy, gdzie występują transakcje handlowe pomiędzy sprzedającymi a kupującymi. Najbardziej powszechną formą handlu elektronicznego są sklepy internetowe.

E-BANKOWOŚĆ- forma usług oferowanych przez banki, polegająca na umożliwieniu dostępu do rachunku za pomocą urządzenia elektronicznego: komputerabankomatuterminalu POStelefonu (zwłaszcza telefonu komórkowego) i linii telekomunikacyjnych, w tym Internetu.





VODusługa zezwalająca na oglądanie nadawanego materiału filmowego lub słuchanie nadawanego nagrania dźwiękowego w wybranym przez kogoś czasie, późniejszym niż czas emisji. Nadawana (także "na żywo") audycja może być dzięki temu przesunięta w odbiorze dla pojedynczego widza i słuchacza.


FORA DYSKUSYJNE- Internecie to ogólna nazwa wszelkich form dyskusji internetowej przypominających wymianę korespondencji, a nie rozmowy w czasie rzeczywistym. Grupy dyskusyjne przyjmują formę list dyskusyjnych pozwalających na automatyczną wymianę e-maili, grup Usenetowych, grup występujących wFidonecie i forów dyskusyjnych dostępnych przez bramki WWW.

poniedziałek, 29 września 2014



                              2. ŹRÓDŁA INFORMACJI
                           
INFORMATYKA I TECHNOLOGIE INFORMACYJNEcałokształt zagadnień, metod, środków i                                                                                                      działań związanych z przetwarzaniem                                                                                                           informacji.

SMSusługa przesyłania krótkich wiadomości tekstowych w cyfrowych sieciach telefonii komórkowej. Usługa ta jest wprowadzana także do sieci telefonii stacjonarnej.

KOMUNIKATORY- program komputerowy pozwalający na przesyłanie natychmiastowych komunikatów pomiędzy dwoma lub większą liczbą komputerów, poprzez sieć komputerową, zazwyczaj Internet.





LISTY ELEKTRONICZNE- plik tekstowy zawierający list poczty elektronicznej lub artykuł grup dyskusyjnych sformatowany zgodnie ze standardem.





REKLAMY- informacja połączona z komunikatem perswazyjnym. Zazwyczaj ma na celu skłonienie do nabycia lub korzystania z określonych towarów czy usług, popierania określonych spraw lub idei (np. promowanie marki).



PORTALE SPOŁECZNOŚCIOWEto serwis internetowy, który istnieje w oparciu na zgromadzonej wokół niego społeczności.


BLOGIrodzaj strony internetowej zawierającej odrębne, uporządkowane chronologicznie wpisy.